Bezpečnosť alebo zanikajúce súkromie?

Autor: Veronika Buláková | 14.4.2015 o 15:00 | (upravené 14.4.2015 o 16:23) Karma článku: 6,61 | Prečítané:  432x

Minulý rok v lete sa objavila správa o softvéri, ktorý umožňuje sledovanie smartfónov,  dokáže preposielať SMS-ky, stiahne si históriu hovorov a internetového prehliadača, GPS súradnice, urobí fotografiu či nahrá zvuk a dokonca zaznamená všetky stlačenia na klávesnici. Ide o špehovací softvér pre vlády, políciu i tajné služby po celom svete.

Pred necelým mesiacom sa vyskytlo upozornenie na nebezpečenstvo týkajúce sa obľúbených fitnes náramkov, ktoré monitorujú fyzickú aktivitu, merajú spálené kalórie. Množstvo fitnes náramkov na komunikáciu so smartfónom využíva Bluetooth technológiu, pričom na spárovanie nevyžadujú heslo. V priebehu krátkeho času sa útočník môže pripojiť  k fitnes náramku a môže zistiť zatiaľ len informácie o množstve nachodených krokov a spánkových cyklov, no stále rozvíjajúcou sa technológiou môže prísť aj k citlivejším informáciám, napr. o zdravotnom stave používateľa.

Na tieto možné porušenia ochrany slobody upozornila bezpečnostná firma Kaspersky Lab. Slovenské médiá o týchto správach verejnosť neinformovali. Len na internete sa objavilo pár správ. Možno ich považovali za irelevantné, za správy ktoré sa obyčajnej verejnosti netýkajú.  Koho by už len zaujímalo, s kým voláme, kde sme a aký je náš zdravotný stav?

Fitnes náramky, na ktoré sa môže ľahko hocikto "nabúrať", môžu výrobcovia skvalitniť, lepšie zabezpečiť. Musíme však o nedostatkoch vedieť a požadovať vylepšenie. Načo by firmy vrážali peniaze na ich vylepšenie, keď nik nespochybňuje ich kvalitu.

Softvér, ktorý pomáha chytať zločincov, si môžu nainštalovať, kam chcú. Každý z nás by ale mal byť podľa zákona upozornený o použití informačno-technologických prostriedkov, ktoré zasahujú do nášho súkromia, pokiaľ teda nejde o trestné konanie. Samozrejme, to by už nemalo taký efekt, keby sme o tom boli informovaní. Každý môže byť v podstate zločincom. Pre väčšiu bezpečnosť radšej automaticky, bez toho aby sa niekoho pýtali na súhlas, nainštalujú softvér, ktorý umožní sledovanie. My to bez reptania akceptujeme. Tento postoj môže však vyvíjajúcou sa technológiou viesť k ďalším opatreniam, ktoré budú omnoho viac zasahovať do nášho súkromia.

Na Slovenku sa nás to možno až tak bytostne nedotýka. No nebuďme k tomu ľahostajní, hľadajme pravdivé informácie a nespoliehajme sa len na tie, ktoré nám "ponúkajú“ médiá. Myslime kriticky, poznajme svoje práva a  snažme si chrániť to malé súkromie, ktoré nám ešte ostalo.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?